زعفران مثقالی و گرمی

 

خرید زعفران

جالب است بدانید پروسه تهیه زعفران بسیار سخت و زمانبر است طوری که برای بدست آوردن 450 گرم از این محصول بین 50 هزار تا 75  هزار گل زعفران استفاده میشود.به همین منظور بسیار ضروریست که در خرید آن متضرر نشده و دچار اشتباه نشویم.

 

برای خرید زعفران به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

 

رنگ یک دست زعفران :

زعفران باید دارای رنگ یکدست باشد.سافرانال ترکیب طبیعی خود زعفران است که در کلاله زعفران ذخیره شده و به سرگل یا نگین میرسدبعضا دیده میشود که برای بهتر جلوه دادن زعفران آنرا با مواد و یا رنگ های خوراکی و همچنین ادویه های پودری ترکیب میکنند که امریست ناجوانمردانه و غیر منصفانه.

 

مزه ی زعفران:

زعفران اصل دارای مزه ی مشخص و رایحه ای قوی میباشد و زعفران اصل دارای کمی تلخی ست با تست مقدار کمی از آن میتوانید مطمئن شوید که اگر غیر از این باشد فروشنده زعفران جهت دست بردن در وزن و یا رنگ ، آن را با موادی ترکیب کرده است.چرا که رنگ تلخ زعفران مربوط به ترکیب پیکرو کروسین ذخیره شده در کلاله زعفران بوده که به سرگل یا نگین رسیده است.

 

جنس زعفران:

زعفران اصل دارای کلاله و یا سرگل خشک و شکننده میباشد اما در عین حال باید به شکل یک قلمه ی کامل و کشیده باشد نه به صورت پودری و شکسته شده.

 

رنگ دهی زعفران:

یکی از راه های شناسایی زعفران اصل از تقلبی میزان سرعت رنگ دهی آن است-همانطور که در بالا اشاره شد در زعفران تقلبی رنگ های خوراکی و مصنوعی اضافه میشود.زعفران را در مقداری آب قرار دهید اگر به سرعت رنگ آب تغییر کند آن زعفران تقلبی و حاوی رنگ های مصنوعی ست و برعکس اگر سرعت تغییر رنگ آب به آرامی باشد میتواند یکی از تست های اصل بودن را پاسخ داده باشد.

 

بهترین زعفران دنیا کجاست؟

 ایران هند اسپانیا یونان و مراکش 5 کشور برتر دنیا در تولید زعفران هستند ایران با تولید 95% از کل زعفران دنیا در رتبه اول تولید کننده زعفران است.هر 5 کشور نام برده شده دارای بالاترین کیفیت های ممکنن میباشند اما طبق آزمایشات انجام شده زعفران ایران و اسپانیا جزو برترین زعفران های دنیا میباشند

 

بهترین زعفران ایران

بهترین منطقه تولید زعفران در ایران استان خراسان جنوبی و شهرستان قائنات میباشد.زعفران شهرستان قائنات به عنوان یک برند جهانی شناخته شده میباشد.شما میتوانید برای خرید زعفران قائنات از همین صفحه اقدام فرمایید.

 

قیمت زعفران

قیمت زعفران بر اساس منطقه ای که زعفران در آن کشت و برداشت شده است متفاوت است.علاوه بر آن انجام آزمایشات دقیق و تخصصی از کلاله زعفران میزان کاروتنوئیدها و منوترپن آلدهید های زعفران که مربوط به رنگ دانه و عطر زعفران میباشد را نشان میدهد. زعفران قائنات با بالاترین رتبه آزمایشگاهی در فروشگاه اینترنتی فرچید موجود میباشد.

 

 

خواص زعفران:

زعفران دارای طبیعتی گرم و خشک است

زعفران محرک اشتها و نشاط آور است.

زعفران به هضم عذا کمک نموده تقویت کننده معده و ضد نفخ میباشد.

زعفران محرک و تقویت کننده تمایلات جنسی میباشد.

زعفران در درمان لثه و قلنج بسیار موثر است.

زعفران درمان کننده درد های عصبی بوده و بسیار آرامش بخش است کم خوابی را درمان و حافظه را تقویت میکند.

زعفران افزایش دهنده تمرکز ٬ ضد تشنج ٬افسردگی و اسپاسم است.

زعفران در درمان بیماری های تنفسی نظیر آسم ٬سرما خوردگی و سرفه نیز بکار برده میشود.

درمان فشار خون ٬ کاهش دهنده کلسترول ٬درمان کم خونی 

کاهش دهنده خطر ابتلا به بیماری های قلبی ٬ تصلب شرائن و افزایش سلامت قلب (به دلیل وجود تیامین ٬ ریبو فلاوین و مواد معدنی )

زعفران در درمان کوفتگی و رماتیسم نیز بصورت استعمال خارجی بکار برده میشود.

زعفران با افزایش گردش خون در شبکیه چشم باعث درمان و جلوگیری از اختلالات شبکیه و ایجاد لکه زرد رنگ در شبکیه در زمان پیری میشود.

همچنین به درمان بیماری هایی نظیر اسهال خونی ٬ سرخک ٬بزرگ شدن کبد و طحال و عفونت دستگاه ادراری کمک میکند.

زعفران در پیشگیری و درمان برخی سرطان ها نیز بسیار موثر است.

باعث تقویت حواس میشود.

مسکن برونشیت های مزمن است چراکه بر روی اعصاب انتهایی حباب های ریوی اثر بی حس کننده دارد.

زعفران در درمان دندان درد و رفع حالات تشنج و بیخوابی نیز مفید است.

زعفران همراه با عسل برای رفع مشکل سنگ ملیه ٬سنگ کیسه صفرا ٬رفع انسداد کبد و طحال و تسریع در زایمان مفید است.

پاشیدن گرد زعفران در بینی به قطع خون ریزی بینی کمک میکند.

قرار دادان ضماد زعفران در محل درد مفید بوده و در کاهش نورم و التهاب پلک چشم و گوش موثر است.

در صورتی که همراه با کته مصرف شود به درمان اسهال کمک میکند.

استشمام زعفران باعث رفع سردرد و بیخوابی میشود.

احتلالات بلغمی مغز و دستگاه عصبی را برطرف میکند.

عضلات و مراکز خودکار قلب را تقویت و تحریک میکند.

مصرف نیم مثقال زعفران بهمراه شربت آب قند زایمان را آسانتر میکند.

حل کردن زعفران با گلاب و چکاندن آن در چشم باعث شفاف شدن و تقویت قوه بینایی میشود.

 

 خواص آنتی اکسیدانی زعفران

زعفران ترکیبی از خاصیت چندین گیاه میباشد که یکی از آن خواص آنتی اکسیدانی است که از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد مضر محافظت میکند و باعث افزایش ایمنی و سلامت بدن در برابر بیماری های مضمن همانند سرطان میشود.آنتی اکسیدان های موجود در  زعفران یاعث محافظت از مغز در برابر حملات و آسیب ها میشود.بدن انسان برای افزایش ایمنی و محافظت از خود در برابر بیماریها ٬ آنتی اکسیدان ها را از منابع مختلفی مثل میوه ها و سبزیجات دریافت میکند.برای افزایش میزان آنتی اکسیدان میتوان زعفران را در رژیم غذایی سالم خود جای داد.

 

خواص زعفران برای افسردگی 

زعفران به طور قابل توجهی در درمان افسردگی خفیف و متوسط موثر است . مطالعات نشان میدهد مصرف 30 میلی گرم زعفران در روز همانند داروهای مرسوم برای افسردگی نظیر سیتالوپرام، فلوکسیتین ،ایمی پرامین عمل میکند.

 

خواص زعفران در برابر سرطان 

مطالعات نشان میدهد زعفران و ترکیبات آن میتواند سلول های سرطانی از جمله سلول های سرطانی روده بزرگ ، سینه، رحم، پروستات ،مغز استخوان ، ریه ، پوست و چندین سلول سرطانی دیگر را از بین برده و یا رشد آنها را سرکوب کند و همچنین سلول های سالم را بدون آسیب باقی بگذارد.

 

خواص زعفران در کاهش علائم قاعدگی یا pms 

premenstrual syndrome یا سندرم پیش از قاعدگی مربوط به اختلالات روانی ،عاطفی و همچنین فیزیکی ایجاد شده قبل از قاعدگی از جمله سردرد ، کلافگی ،هوس ، درد و  تحریک پذیری بالا میباشد.

مطالعات نشان میدهد مصرف 30 میلی گرم زعفران در روز میتواند تا حد زیادی به بهبود pms در زنان 20 تا 45 ساله کمک کند .  

 

زعفران قائنات 

قائنات نام یکی از شهرستان های ایران است که در شمال شرق استان خراسان جنوبی میباشد و مرکز آن شهر قائن میباشد . قدمت قائنات به 30 هزار سال قبل بازمیگردد.به دلیل شرایط آب و هوایی و کشاورزی خاص،مراتع قائنات برای کشت زعفران با کیفیت و مرغوب بسیار مناسب میباشد .زعفران قائنات در آزمایشات دارای بالاترین رتبه کیفیتی میباشد و به همین دلیل شهرت بسیار بالایی در جهان دارد . سالیانه مقدار زیادی از این زعفران به سراسر دنیا صادر میشود.

 

روش نگهداری زعفران در خانه

زعفران جزو گیاهان حساس و با قیمت بالا به شمار میرود بنابراین نگهداری از این ماده ارزشمند ‌‌خوراکی که به طلای سرخ معروف است بسیار مهم بوده که در ادامه به مهمترین آنها میپردازیم:

- زعفران باید در جای خشک و خنک نگهداری شود.

- زعفران در هر حالتی چه جامد و چه مایع مطلقا نباید در یخچال نگهداری شود.

- زعفران نباید در مجاورت مواد دارای رایحه و بو نظیر عطر و ادکلن ادویه چای سبزیجات صابون و ... قرار گیرد .

- زعفران نباید در کابینت آشپزخانه نگهداری شود.

- بهترین مکان برای نگهداری زعفران مکانی خارج از فضای آشپزخانه و در بوفه ظرف و ظروف میباشد چرا که فضای آشپزخانه دارای انواع عطر ها نظیر ادویه جات و گرمای گاز و و بوی غذا و همچنین بخار آب بوده که برای زعفران مضر میباشد.

- زعفران را نباید به صورت مایع نگهداری کرد و باید به اندازه مصرف روزانه ، ساییده شده آن را به مایع تبدیل نمایید.

 - بوی رنگ ساختمانی نیز برای زعفران مناسب نمیباشد.

 

طریقه سائیدن زعفران 

سائیدن زعفران نباید با آسیاب های برقی انجام شود و میبایست از آسیاب های دستی مانند هاون های برنجی یا سنگی و ... استفاده کرد.

در هنگام سائیدن زعفران نباید به آن مواد افزودنی مثل شکر و قند و نمک اضافه کرد چرا که زعفران خالص خشک بوده و نیازی به مواد افزودنی ندارد.

آسیاب های برقی عطر زعفران را کاهش داده و افزودن مواد فوق به زعفران کیفیت رنگ دهی آن را کاهش میدهد.

هرچه زعفران بهتر سائیده شود رنگ دهی آن بیشتر خواهد بود.

 

زعفران در بارداری 

 

نقش زعفران در بارداری چیست ؟

فوائد زعفران در دوران بارداری چیست ؟

معیاب و عوارض جانبی مصرف زعفران در دوره بارداری چیست ؟  

 

کمک به هضم غذا در زمان بارداری

متابولیسم بدن زنان در دوران بارداری کاهش یافته و طبیعتا همین موضوع باعث کند شدن سیستم گوارشی آنها میشود .مصرف زعفران در دوران بارداری باعث افزایش چریان خون در رگ ها و شریان های معده شده و باعث هضم بهتر و بهبود عملکرد سیستم گوارش میشود.

 

کاهش تغییرات خلق و خو در زمان بارداری

یکی از بارز ترین علائم بارداری ٬ که در زنان تجربه میشود تغیراتت خلقی میباشد.مطالعات نشان میدهند مصرف زعفران به کاهش تغییرات رفتاری و اخلاقی در زنام کمک میکند و از افسردگی پس از زایمان نیز جلوگیری میکند.زعفران با افزایش سطح سروتونین مغز همانند یک داروی ضد افسردگی اما کاملا طبیعی و ارگانیک عمل میکند.

 

تقویت کیفیت خواب در زمان بارداری

در طی دوره بارداری با گذشت زمان و کاسته شدن راحتی و افزایش حالت های تشنج؛ نداشتن آرامش و خواب راحت یکی از معضلات زنان است.زعفران با وجود اینکه یک آنتی اکسیدان قوی است یک آرامبحش گیاهی نیز میباشد که میتواند باعث ایجاد آرامش ٬ خوابی باکیفیت و تسکین تشنج میشود.

 

کاهش بیماری قلبی

زعفران دارای آنتی اکسیدان ها و قلاونوئید ها و پتاسیم بسیاریست.که خطر بیماری های قلبی را کاهش میدهند.زعفران حاوی ماده ای به نام کروسیتین است که باعث پایین آمدن سطج کلسترول خون میشود و از تجمع چربی ها و کلسترول ها در دیواره های رگ ها و شریانات قلب جلوگیری میکند.مطالعات نشان میدهد مصرف زعفران میتواند در طول بارداری آمادگی سرویکس (دهانه رحم ) را در طول زمان بارداری بالا نگه میدارد.

 

عوارض جانبی زعفران در دوران بارداری

خواص و فوائد زعفران بر کسی پوشیده نیست.با این حال مصرف بیش از حد زعفران نیر مثل هر ماده دیگری میتواند سمی و خطرناک باشد.بطور کلی دوز مجاز مصرف زعفران روزانه ۱/۵ گرم است که بسیار مفید برای بدن میباشد.اگر مصرف زعفران در روز بیش از ۵ گرم باشد (بیش از یک مثقال) وارد دوز سمی زعفران میشود.

د طول زمان بارداری برای زنان باردار میتواند خطرناک تر باشد .اگر دوز یا مصرف زعفران بیش از حد تعیین شده باشد باعث تحریک رحم و در نهایت سقط جنین میشود.

از دیگر عوار جانبی مصرف بیش از حد زعفران در دوره بارداری میتوان به سرگیجه ٬ سردرد ٬خواب آلودگی ٬ بی خوابی ٬ استفراغ ٬حساست و آلرژی٬ خشکی دهان ٬ اضطراب ٬ ابهام و  بیقراری اشاره نمود.

تا
تومان
از
تومان
  • مشاهده بر اساس :